JINDŘICH KUMPOŠT
1891-1968
Při dobově charakteristickém hledání identity či alespoň výrazu české moderní architektury Kumpoštovi jeho vídeňské školení a jím rozšířené oblasti vlivu daly - společně s možností stavět - tvůrčím způsobem projít takřka všemi architektonickými proudy 1. republiky.
Po ukončení 2. světové války jeden z nejúspěšnějších brněnských architektů Jindřich Kumpošt uzavírá svoji projekční kancelář, aby se cele věnoval urbanismu, oboru, jehož moderní profil u nás od 20. let aktivně formoval.
Dostáváme se tak k dalším důležitým aspektům Kumpoštovy osobnosti a jeho významu jako našeho předního meziválečného urbanisty, prvního českého městského architekta Brna, protagonisty moderního národohospodářského plánování, autora a vydavatele (spolu s B. Fuchsem) ojedinělé publikace Cesta k národohospodářské obrodě ČSR
A ještě na jednu roli Jindřicha Kumpošta v naši stavební kultuře je nutné upozornit, totiž na jeho úlohu organizátorskou. Byl to právě on, kdo z pozice městského architekta a stavebního rady v letech 1920-1925 orientoval výstavbu města moderním směrem.
V této monografii se pokoušíme zachytit všechny souvislosti Kumpoštovy profesionálně bohaté osobnosti.
© Obecní dům Brno, 2006
Pages: 148
Number of Copies: 1000
Editors: Petr Pelčák, Ivan Wahla
|